Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

 

Lëvizja Socialiste ka vetëm 1 deputet të ri, ndërsa të 3 kandidatët e Partisë Social-Demokrate do të jenë përherë të parë në parlament.

 

Qarku me më shumë debutues është Tirana, teksa 11 nga përfaqësuesit do të ulen për herë të parë në karriget e Kuvendit.

 

Nga radhët e socialistëve janë 7 prej tyre, Luljeta Bozo, Toni Gogu, Alqi Bllako, Etjen Xhafaj, Ornaldo Rakipi, Belinda Balluku dhe Etilda Gjonaj, të cilët lënë jashtë disa nga emrat e njohur të Partisë, si Pandeli Majko, Ervin Bushati, apo Fidel Ylli.

 

Partia Demokratike ka vetëm 2 emra të rinj të zgjedhur në Tiranë, Belind Këlliçin dhe Alfred Rushajn, teksa lista e Tiranës pati një numër të konsiderueshëm emrash nga aleatët.

 

1 prej emrave rishtarë të parlamentit është dhe Gertjan Deda, i cili përfaqëson siglën e PSD-së, ndërsa për herë të parë mandatohet si depuete dhe Erisa Xhixho nga radhët e LSI.

 

Vlora është qarku I dytë sa i përket prurjeve të reja, me 9 nga 12 deputetëtqë janë debutantë. Prej tyre 6 janë socialisë, 3 janë demokratë.

 

Në qarkun e Elbasanit, numri I deputetëve të rinj është 8, ndërsa ndahet në mënyrëtë barabartë mes dy kampeve. Edhe Shkodra dërgon në Kuvend 8 emra të rinj, 4 nga PD, 2 nga PS, si dhe 2 nga Partia SocialDemokrate. Në Fier 4 nga 6 demokratët e listës fituese bëhen për herë të parë deputetë, ndërsa 3 janë socialistët rishtarë.

 

Nga 11 deputetëte Korçës, 5 betohen për herë të parë, 3 nga PD e 2 nga PS, ndërsa Durrësi sjellndarje të barabartë PS-PD mes 4 të rinjve.

 

Lezha dhe Berati sjellin situata të ngjashme: secili qark ka 7 deputetë dhe në të dyja rastet 4 janë janë të rinj. Dibra ndonëse me vetëm 5 deputetë, çon në Parlament 3 debutues. Kukësi bën të njëjtën gjë me 2 prej 3 mandateve të veta. Gjirokastra është qarku i vetëm me 1 deputet të ri.

 

 

Më shumë

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

Shtyhet ngritja e komisionit të reformës zgjedhore

Miratimi i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore është tërhequr nga seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë.   Vendimi ka ardhur pas kërkesës së kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.   Kjo për faktin se palët ende nuk janë dakordësuar për objektin e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. […]

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka prezantuar në Kuvend projektligjin që do të votohet ditën e sotme mbi konventën e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Izraelit.   Sipas saj kjo konventë do të bëjë që çdo shtetas apo biznes që zhvillon […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara