Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

 

 

Rreth 1,300 emigrantë u kthyen nga Italia vitin e kaluar drejt vendeve të Ballkanit nga ishin nisur. Ata mbërritën në kufirin verilindor të vendit përmes të ashtuquajturës rruga ballkanike.

 

Shumë prej tyre përfunduan të bllokuar në Bosnjë dhe po jetojnë tani në kampe ose në ndërtesa të braktisura, të ekspozuar ndaj temperaturave të acarta të dimrit.

 

Ligjvënësit e krahut të majtë në Itali dhe grupet e mbrojtjes së emigrantëve, si dhe të paktën një gjykatë italiane, thanë se kthimi i emigrantëve në grup pa ndonjë procedurë zyrtare identifikimi apo mundësi për të aplikuar për azil, shkel ligjet italiane, europiane dhe ndërkombëtare. Kthimet e vitit të kaluar u nxitën pjesërisht nga masat kundër përhapjes së koronavirusit.

 

Sipas ligjit të BE-së, emigrantët duhet të identifikohen dhe të renditen si azilkërkues në vendin e parë europian ku mbërrijnë.

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara