Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Diplomatët e prekur po marrin mjekim, pas ankesave për dhimbje të forta koke. Sindroma Havana ka prekur shumë diplomatë në botë.

 

 

Sipas raporteve të mediave, qeveria amerikane po heton disa raste të pashpjegueshme të sëmundjes që kanë ndodhur në stafin diplomatik të ambasadës së saj në Berlin.

 

Sipas një raporti, të paktën dy diplomatë amerikanë në Gjermani kanë simptoma të të ashtuquajturës “Sindroma Havana”.

 

“Wall Street Journal” raporton se diplomatët po marrin trajtim mjekësor për marrje mendsh të papërcaktuar, dhimbje koke të forta dhe shenja të tjera sëmundjeje.

 

Edhe në vende të tjera evropiane janë prekur diplomatë amerikanë. Sipas revistës, disa nga të sëmurët po punojnë për tema të Rusisë.

 

Hulumtime për armët akustike?

 

Diplomatët amerikanë pranuan se kishte raste të ngjashme në vende të tjera evropiane në të kaluarën. Disa nga viktimat janë oficerë të shërbimeve të inteligjencës, që merren kryesisht me Rusinë.

 

Në këtë kontekst tërheq vëmendjen që, sipas revistës “Spiegel” dhe platformës suedeze “Bellingcat”, Rusia punon për një metodë për të dërguar nga distanca valë të rrezikshme te një person i synuar. Si hyrje shërben telefoni celular. Për këtë mund të përdoren valët e zërit ose valët e radios.

 

E ashtuquajtura “Sindroma Havana” u shfaq për herë të parë në kryeqytetin kuban pesë vjet më parë. Që atëherë, dhjetëra diplomatë në të gjithë botën janë ankuar për këtë. Diplomatë kanadezë dhe amerikanë dhe familjet e tyre në Kubë kanë vuajtur nga simptomat që nga viti 2016. Rastet u shfaqën më vonë në Kinë, Rusi dhe vetë në SHBA. Kohët e fundit janë shtuar incidentet në ambasadën amerikane në Vjenë.

 

Zyrtarët e qeverisë amerikane kanë shprehur dyshimin se shërbimet e inteligjencës ruse kishin sulmuar stafin e ambasadës së tyre. SHBA ka shprehur dyshimin se të prekurit kanë qenë të ekspozuar ndaj sulmeve akustike përmes frekuencave të radios. Deri tani, megjithatë, kjo nuk është mbështetur me prova. Koordinatori i shërbimit sekret amerikan, Avril Haines duhej të pranonte në fillim të gushtit se shkaku i “Sindromës Havana” ende nuk ishte gjetur.

 

“Sindroma Havana” shoqërohet me ankesa të tilla si dhimbje koke dhe vjellje nga një shkak i panjohur. Viktimat gjithashtu mund të përjetojnë përgjumje, lodhje dhe probleme me dëgjimin dhe shikimin. “Wall Street Journal” raporton, duke cituar diplomatët amerikanë, se disa nga punonjësit në fjalë nuk janë në gjendje të punojnë. Rastet në Berlin do të ishin të parat në një vend të NATO-s në të cilin janë vendosur trupat amerikane.

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara