Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Sot është dita e fundit e fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit. Dy forcat më të mëdha politike në vend do të mbajnë tubimet e fundit elektorale përpara mbështetësve të tyre, ndërsa dita e nesërme është heshtje zgjedhore dhe nuk lejohen aktivitetet politike.

 

Mësohet se kryesocialisti Edi Rama, njëherësh dhe Kryeministër, do të përmbyllë fushatën pasdite në qytetin e Vlorës, aty ku dhe kandidon për deputet njësoj si në zgjedhjet e kaluara. Rama kandidon për deputet edhe në Durrës, e për këtë arsye besohet se do të bëjë një ndalesë edhe në këtë qytet përpara se të shkojë në Vlorë.

 

Ndërsa nga kampi tjetër nuk ka surpriza. Partia Demokratike dhe lideri i saj Lulzim Basha do ta mbyllin fushatën elektorale në Tiranë, sikurse ka ndodhur dhe zgjedhjet e kaluara. Përmbyllja e fushatës së PD do të bëhet në sheshin “Nënë Tereza” rreth orës 19:00.

 

Kujtojmë se Partia Socialiste e mbylli fushatën elektorale në Tiranë ditën e djeshme në një miting në sheshin “Skënderbej”.

Më shumë

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

Shtyhet ngritja e komisionit të reformës zgjedhore

Miratimi i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore është tërhequr nga seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë.   Vendimi ka ardhur pas kërkesës së kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.   Kjo për faktin se palët ende nuk janë dakordësuar për objektin e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. […]

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka prezantuar në Kuvend projektligjin që do të votohet ditën e sotme mbi konventën e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Izraelit.   Sipas saj kjo konventë do të bëjë që çdo shtetas apo biznes që zhvillon […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara