Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Guvernatori i përgjithshëm i Xhamajkës ka pezulluar përdorimin e stemës mbretërore në vendin e tij pasi përmban një imazh ofendues për njerëzit me ngjyrë.

 

Në stemë është portretizuar kryeëngjëlli Shën Mihal që shkel me këmbë djallin, i cili paraqitet si një njeri me ngjyrë të errët të lëkurës

 

Guvernatori i Përgjithshëm, Patric Allen, përfaqësuesi i monarkisë britanike në Xhamajkë, tha se pezullimi i përdorimit të stemës u bë për shkak të shqetësimit të shprehur nga qytetarët për imazhin në stemë, që denigron njerëzit me ngjyrë.

 

Allen i ka dërguar një letër Kancelarit të urdhrit të Shën Mihalit dhe Shën Gjergjit, ku i kërkon rishikimin e imazhit dhe i rekomandon ndryshimin e tij për të përfaqësuar më mirë të gjithë njerëzimin.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara