Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

 

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit.

Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin e tij turistik të pikut për shkak të pandemisë.

Këtë dhjetor Izraeli ka marrë masa të karantinojë udhëtarët e huaj për 14 ditë në përpjekje për të parandaluar përhapjen e variantit Omicron dhe shpresa është që ndalimi të përfundojë siç ishte planifikuar, në kohën e udhëtimit për Krishtlindje. Në dimrin e tij të fundit para pandemisë, në 2019/20, Betlehemi priti 3.5 milionë vizitorë.

Pema gjigande, në krye me një yll të kuq të ndezur, u ndez me qindra drita me ngjyra ndërsa fishekzjarrët e kuq, të bardhë dhe jeshilë ndriçuan qiellin e natës.

Kryebashkiaku Anton Salman tha se ndalimi i udhëtimit kishte penguar disa delegacione të huaja të merrnin pjesë.

Sidoqoftë, audienca në Sheshin Manger përpara kishës ishte shumë më e madhe se vitin e kaluar, kur kufizimet e koronavirusit mbanin larg edhe spektatorët vendas.

“Është shumë e gëzueshme, një mbrëmje shumë e bukur. Ajri është plot shpresë, plot gëzim, plot pritshmëri”, tha Maria, një turiste nga Finlanda e cila nuk dha emrin e saj të plotë.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara