Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

 

 

Pas 9 shtatorit, 11 dhe 18 dhjetori pritet të jenë datat më të rëndësishme për fatet e Partisë Demokratike.

 

Mbështetësit e Sali Berishës nga një anë, dhe Partia Demokratike zyrtare nga ana tjetër, kanë filluar prej ditësh tashmë përgatitjet për dy Kuvendet.

 

Për 11 dhjetorin deri më tani është qartësuar numri i personave që kërkojnë mbledhjen e Kuvendit. Janë lexuar emrat e rreth 2500 delegatëve që kanë firmosur për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të cilët do të verifikohen para se të nisë Kuvendi, por ende nuk është e qartë mënyra se si do të bëhet ky proces.

 

 

Gjithashtu, i paqartë ende është vendi ku do të mblidhen demokratët në 11 dhjetor. Në dokumentet që po qarkullojnë përcaktohet Pallati i Kongreseve. Por një variant është edhe mbledhja në Stadiumin “Air Albania”. Për këtë mundësi foli vetë Berisha pak ditë më parë.

 

Nga ana tjetër, për Kuvendin e miratuar nga kryesia e PD në 18 dhjetor, ka vijuar në të gjitha degët plotësimi i formularëve konfirmues nga delegatët. Për 18 dhjetorin ka më pak dilema sa i përket mënyrës së organizimit të Kuvendit, pasi është thirrur si gjithë kuvendet e mëparshme të Partisë Demokratike.

 

 

Më shumë

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

Shtyhet ngritja e komisionit të reformës zgjedhore

Miratimi i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore është tërhequr nga seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë.   Vendimi ka ardhur pas kërkesës së kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.   Kjo për faktin se palët ende nuk janë dakordësuar për objektin e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. […]

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka prezantuar në Kuvend projektligjin që do të votohet ditën e sotme mbi konventën e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Izraelit.   Sipas saj kjo konventë do të bëjë që çdo shtetas apo biznes që zhvillon […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara