Wednesday 21 February 2024
Wednesday 21 February 2024

 

Muzeu Historik Kombëtar mbetet  një nga atraksionet më të preferuar kulturore dhe historike për turistët vendas e të huaj.

 

Ata vijnë nga vende të ndryshme të botës. I tërheq e shkuara e panjohur.

 

“Është vërtet interesante të njohësh historinë e shtetit tuaj për të cilën shumë amerikanë kanë dëgjuar dhe është vërtetë këndshëm të kthehesh shumë pas në kohë për të njohur të shkuarën ,për të kuptuar sa i lashtë është ky vend dhe kultura e tij.”

 

“Përshëndetje, unë jam nga Andora. Është shumë interesante që të mësojmë më shumë rreth Shqipërisë.”

 

Drejtori i Muzeut kombëtar, Dorian Koçi, thotë se dy muaj pas rihapjes së muzeut  ky destinacion vijon të ketë numër të madh vizitorësh, edhe pse krahasuar me vitin 2019 numri i turistëve është më i pakët.

 

 

“Turistë të huaj ka nga disa vende të ndryshme të Evropës lindore, si turistë polakë, ukrainas, kemi turistë nga Izraeli, turistë nga disa vende arabe,” thotë Koçi.

 

Objektet e ekspozuara në pavionet e muzeut kombëtar ngjallin  interes tek vizitorët.

 

“Sigurisht këtu mund të gjesh thesaret kulturore të botës së antikitetit, ashtu iç mund të gjesh pjesën e mesjetës me rezistencën e Gjergj Kastriotit dhe të ardhurve të asaj kohe,” thotë Koçi.

 

Koçi ka dhe një propozim për turistët nga Kosova.

 

“Të gjithë ata që vijnë për turizëm nga Kosova në Shqipëri të kenë një stacion qëndrimi dhe në Muzeun Historik Kombëtar për të mësuar më shumë për historinë e kombit shqiptar,” tha ai.

 

Gjate sezonit turistik muzeu kombëtar qëndron i hapur  me orar të zgjatur nga ora 09:00 e paradites e deri ne 19:00 të mbrëmjes.

 

 

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara