Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.

 

Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin në aeroport. Ata do të kalojnë nëpër procedurat e kërkuara të karantinës përpara se të kryejnë punën në terren.

 

Gjatë periudhës së karantinës, ekspertët e OBSH-së dhe shkencëtarët kinezë do të komunikojnë përmes video konferencës, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian në një konferencë për media të Enjten pasdite. Kina do të zbatojë në mënyrë rigoroze kërkesat e përmbajtjes COVID-19 dhe do të lehtësojë puën për ekspertët e OBSH-së.

 

Dy ekspertë të OBSH-së rezultuan pozitivë për antitrupa COVID-19 në Singapor.

 

OBSH konfirmoi mbërritjen e 13 shkencëtarëve në Wuhan në llogarinë e tij zyrtare në Twitter, duke thënë “Ekspertët do të fillojnë punën e tyre menjëherë gjatë protokollit të karantinës 2 javore për udhëtarët ndërkombëtarë.

Të gjithë anëtarët e ekipit kishin shumë prova negative PCR dhe antitrupa për COVID-19 në vendet e tyre para se të udhëtonin”

“Të kuptuarit e origjinës së sëmundjes nuk ka të bëjë me gjetjen e dikujt për të fajësuar,” tha Drejtori Ekzekutiv i OBSH-së për Emergjencat Shëndetësore Dr. Michael Ryan. “Lëreni këtë mision dhe misionet e tjera të bëjnë me shkencën, jo me politikën.”

 

Kjo është vizita e tretë e tillë që nga fillimi i epidemisë COVID-19 në Kinë.

 

Kina kishte ftuar ekspertë të OBSH-së dy herë, në Shkurt dhe Korrik të vitit të kaluar, për të kryer bashkëpunim në gjetjen e burimeve të mundshme në Kinë, gjatë së cilës të dy palët formuluan pjesën e Kinës të një plani global të bashkëpunimit shkencor.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara