Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Gjendja aktuale e ekonomisë ruse është ende mjaftueshmërisht e qëndrueshme përballë krizës së rëndë të shkaktuar nga rënia e çmimit të shitjes të naftës e të gazit dhe ga kriza e shkaktuar nga Covid-19.

 

Ky është përfundimi i ekspertëve të Higher School of Economics, të cilët më parë, nëpërmjet drejtorit për analizën strategjike Igor Nikolaev  kishin vlerësuar edhe mundësinë e një përsëriteje të falimentimit të famshëm të gushtiti të vitit 1998.

 

Sipas Lev Yakobson, zëvendëspresident i Higher School of Economics, ky ishte një parashikim shumë i zymtë, por është i shpjegueshëm me faktin se kur ekonomistët bëjnë parashikime, ata marrin në konsideratë gjithçka që është e mundshme. Ai megjithkëtë kujton se në gusht të vitit 1998, sistemi financiar kombëtar nuk ishte në gjendje të shlyente borxhet e brendshëm e të huaj për shkak të piramidës së detyrimeve shtetërore afatshkurtër.  Atëherë, ashtu si edhe tani, çmimet e shitjes së naftës e të gazit ishin në rënie të fortë, por tani situata është krejt e ndryshme në Rusi. Ndryshimin më të madh e përbën fakti se Banka Qendrore dhe qeveria kanë rezerva të rëndësishme dhe një nivel borxhi publik mjaft të ulët. Po ashtu, fare i ulët është edhe inflancioni. Më 1998-tën, borxhi i jashtëm ishte i barabartë me 182,9 miliardë dollarë, ndërsa deri më 1 Korrik të këtij viti Rusia ka mbajtur një borxh të jashtëm me vetëm 65,5 miliardë USD. Po ashtu, në atë kohë, rezervat e arit të Bankës Qendrore arrin shifrën e 17 miliardë dollarëve, ndërsa ato tani kanë arritur në 600,7 miliardë dollarë. Ky volum rezervash mbulon sot si borxhin publik, ashtu edhe atë financiar e të sipërmarrjeve.

 

Andrei Chernyavsky, një ndër kërkuesët shkencorë pranë Institute for Development Center të vetë  Higher School of Economics,  mendon se qeveria duhet të rrisë borxhin, për shkak të rënies së çmimeve të shitjes së naftës e të gazit e të uljes së prodhimit të këtyre lëndëve të para. Përveç kësaj, thotë ai, ka një rënie të ndjeshme të të ardhurave fiskale për shkak të mosaktivitetit ekonomik e tregëtar të shkaktuar nga Covid.  Stima për deficitin në bilancin federal për vitin 2020 shkon në rreth 5% të PBB (Prodhimit të Brendshëm Bruto). Qeveria do të financojë deficitin e krijuar nga mosshitja e naftës dhe gazit nëpërmjet përdorimit të Fondit Kombëtar të Welfare (NWF), sipas rregullave të bilancit. Kjo do të evitojë një skenar katastrofik, sipas ekspertit.

 

Edhe parashikimet afatmesme nuk janë aq të trishta e nuk duhet të krijojnë frikë. Edhe për vitin 2021, Ministria e Financës ka në program përmbajtjen e shpenzimeve, ndaj qeveria nuk do të ketë nevojë për financime shtesë nëpërmjet borxhit, shton eksperti.

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara