Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Si do të veprojë Evropa me migrantët dhe refugjatët në të ardhmen? Ministri i Jashtëm gjerman pozicionohet qartë. BE duhet të arrijë marrëveshje me Truqinë.

 

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas po bën fushatë për një marrëveshje të re për refugjatët midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë. “Ne kemi nevojë për një rifreskim të marrëveshjes për bashkëpunim rreth çështjes së migracionit me Turqinë”, tha politikani socialdemokrat për gazetën “Welt”. BE ka një interes të madh që marrëveshja për migrantët me Ankaranë të zhvillohet edhe më tej. “Pavarësisht të gjitha vështirësive që kemi me qeverinë turke, duhet të pranojmë se ky vend ka marrë mbi supet e veta një barrë të konsiderueshme për ne.” Pothuajse katër milion refugjatë nga lufta civile siriane dhe nga vendet e tjera në rajon jetojnë atje.

 

BE duhet të paguajë më shumë para

Në marrëveshjen e fundit për refugjatët,evropianët mbështetën qeverinë e presidentit Recep Tayyip Erdogan me rreth gjashtë miliardë euro. Maas vuri në dukje se në një marrëveshje të re, Turqia do të duhej të merrte edhe më shumë shumë para. “Unë nuk dua të flasë për shifra, por është krejtësisht e qartë se gjërat nuk do të funksionojnë pa para”, theksoi ministri i Jashtëm gjerman.

 

Marrëveshja midis BE dhe Turqisë parashikon, ndër të tjera, që Ankaraja të ndërmarrë veprime kundër kalimit ilegal të refugjatëve në BE dhe se Greqia të ketë të drejtën e kthimit të refugjatëve që kanë hyrë ilegalisht në këtë vend. Nga ana tjetër, BE obligohet që për çdo refugjat të kthyer të marrë një refugjat sirian nga Turqia, si dhe ta mbështesë financiarisht këtë vend dhe të kujdeset për refugjatët.

 

Maas foli në këtë intervistë me gazetën “Welt” edhe për konferencën e dytë për Libinë, e cila do të zhvillohet të mërkurën në Berlin. Tema kryesore do të jetë stabilizimi i këtij vendi të Afrikës së Veriut, sepse shumë refugjatë nisin rrugën e ikjes, pikërisht nga atje, përmes Mesdheut.

 

 

Maas kritikon Turqinë dhe Rusinë

Ministri Maas ka fajësuar fuqitë e tjera të angazhuara në Libi për shkelje të premtimeve, në çështjen e tërheqjes së trupave. “Ata që ranë dakord të tërhiqeshin në konferencën e fundit në Berlin, nuk i kanë realizuar premtimet”, tha ai. “Nëse duam që Libia të kujdeset prapë për ecuritë në vendin e vet, atëherë forcat e huaja duhet të tërhiqen.” Shtetet që kanë dërguar trupa në Libi janë në radhë të parë Turqia, Rusia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Në Konferencën e Libisë në Berlin në Janar 2020, ato premtuan tërheqjen e të gjitha forcave të huaja të armatosura. DW

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara