Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

 

Bashkia e Beratit ka gjetur një mënyrë ndryshe dhe tepër origjinale këtë vit për të promovuar turizmin në qytet, Festën e Qershisë, e cila përkoi edhe me çeljen e sezonit turistik në Qarkun e Beratit.

Për dy netë me radhë, qindra qytetarë beratas kanë marrë pjesë në Panairin e organizuar me rastin e kremtimit të kësaj Feste. Shumë fermerë, të ndara sipas zonave, ekspozuan varietetet e ndryshme të qershive, përgjatë Pedonales së qytetit, liko dhe reçelëra të shumëllojshme, gatime tradicionale, mjaltë etj.

Atmosfera e Festës së Qershisë është shoqëruar edhe me këngë e valle, duke sjellë hare në të gjithë qytetin. Kanë qënë këngëtarët e njohur Kozma Dushi, Liljana Kondakçi, Floresha Debinja, që për dy netë me radhë, me zërin e tyre të brilant, e kanë bërë këtë festë edhe më madhështore, ndërkohë që nuk munguan këngët e vallet tradicionale, të cilat u performuan nga fëmijë dhe të rritur në pedonalen e qytetit.

Festa e Qershisë,e vendosur nga Bashkia e qytetit në kalendarin e festave të përvitshme, synon promovimin e resurseve të qytetit të Beratit dhe tërheqjen e sa më shumë turistëve vendas dhe të huaj.

Me më shumë se 248 hektarë me pemë qershie dhe me një prodhim mesatar vjetor rreth 1900 ton qershi, Berati mbart një peshë të rëndësishme në prodhimin e qershisë në vendin tonë dhe është mjaft i njohur për prodhimin e disa varieteteve me cilësi shumë të lartë të këtij fruti.

 

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara