Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Më datë 15 shtator do të mbahet ceremonia gala e hapjes se Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, ku është kërkuar certifikata e vaksinimit ose një test anti-COVID, i kryer jo më herët se 48 orë, për ata që do të marrin pjesë, si rrjedhojë bëhet institucioni i parë në vend që ndërmerr këto masa.

 

Hapja e Teatrit të Operas dhe Baletit ka sjell pjesëmarrjen e jashtëzakonshme të sopranos shqiptare Ermonela Jahos, por edhe artistit Placido Domingos, të cilët do të interpretojnë në një duet së bashku “Traviaten”.

 

Lidhur me pjesëmarrjen do të këtë një numër të kufizuar njerëzish, me ftesa apo bileta që do të marrin pjesë dhe të gjithë do të duhet të mbajnë maskën me detyrim.

 

Kjo masë ende nuk është aplikuar në teatro të tjerë në Shqipëri deri më tani, por vjen një ditë pasi Bashkimi Evropian e hoqi Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta, që lidhet me situatën pandemike, pra me rritjen e infektimeve në vend.

 

Kjo do të sjellë për shqiptarët shtimin e masave anti-COVID për të vizituar një prej 27 vendeve të Bashkimit Evropian.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara