Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

 

Prokuroria federale gjermane tha se policia bastisi të mërkurën mjediset e banimit të dy bashkëpunëtorëve të dyshuar të një xhihadisti, që vrau katër persona në një sulm me armë zjarri në Vjenë, nëntorin e kaluar.

 

Policia bastisi shtëpitë e shtetasit të Kosovës Blinor S. dhe shtetasit gjerman, Drilon G., të cilët dyshohet se nuk kishin raportuar planet për sulmin te autoritetet, thanë prokurorët.

 

Sipas tyre, të dy kanë pikëpamje radikale islamike dhe ishin në kontakt të ngushtë në rrjetet sociale me sulmuesin. Me gjithë bastisjet nuk pati të arrestuar.

 

Kujtim Fejzulai, një 20-vjeçar me shtetësi austriake, i cili gjithashtu kishte shtetësi të Maqedonisë së Veriut, u vra nga policia disa minuta pasi hapi zjarr në baret e mbushura me njerëz në Vjenë më 2 nëntor të vitit 2020.

 

Një nga viktimat e sulmit ishte një shqiptar nga Maqedonia e Veriut.

 

 

Austria pranoi se “u bënë gabime të palejueshme” në trajtimin e informatave të zbulimit rreth Fejzulait, një i dënuar i cili ishte liruar nga burgu më pak se një vit më parë.

 

Zyra e prokurorit tha se të dy burrat, banesat e të cilëve u bastisën në Gjermani, udhëtuan për në Vjenë menjëherë pasi Fejzulai siguroi pushkën e përdorur në sulm dhe qëndruan në apartamentin e tij për disa ditë në korrik të vitit 2020.

 

Zyra tha se ata të paktën duhet të kishin besuar se ishte e mundur që Fejzulai do të kryente sulmin, por dështuan të raportojnë planet e tij tek autoritetet.

 

Pas sulmit, të dyshuarit ishin përpjekur të fshihnin lidhjet e tyre me Fejzulain, duke fshirë komunikimet dhe kontaktet me të në celularët e tyre dhe rrjetet sociale, tha zyra e prokurorit.

 

Austria arrestoi 15 persona pas sulmit dhe policia në Gjermani kontrolloi shtëpi dhe biznese të lidhura me katër persona, që besohet se kishin lidhje me Fejzulain. VOA

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara