Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

 

 

Qeveria gjermane ka rënë dakord të japë kompensim edhe për 6.500 të tjerë të mbijetuar nga Holokausti.

 

Kjo vendim u dha në  Konferencën mbi “Kërkesat Materiale Çifute Kundër Gjermanisë”, e referuar edhe si Konferenca e Kërkesave.

 

Të mbijetuarit hebrenj tani do të fillojnë të marrin një pension të përjetshëm, mujor prej 375 euro.

 

Ata janë afërsisht 4.500 hebrenj që i mbijetuan rrethimit të Leningradit gjatë Luftës së Dytë Botërore. 1.200 të mbijetuar janë nga Rumania dhe 800, të cilët jetuan të fshehur në Francë gjatë mbretërimit të terrorit nazist.

 

“Ky ishte një përparim historik,” tha Greg Schneider, nënkryetar ekzekutiv i Konferencës së Kërkesave, për marrëveshjen e re të negociuar të kompensimit me qeverinë gjermane.

 

Rrethimi i Leningradit, qytetit rus që tani quhet Shën Petersburg, zgjati gati dy vjet e gjysmë derisa ushtria sovjetike mundi të largonte gjermanët më 27 janar 1944.

 

Vlerësimet për numrin e të vdekurve ndryshojnë, por historianët pajtohen se më shumë se 1 milionë banorë të Leningradit vdiqën nga uria ose bombardimet ajrore dhe artilerie gjatë rrethimit.

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara