Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

Gjatë vitit 2020, BE ka prodhuar mbi 2.9 milionë litra akullore, rreth 9% më pak se sa një vit më parë sipas Eurostat.

 

Vendet anëtare të BE kanë eksportuar 232 milionë kilogramë akullore jashtë unionit, me vlerë totale 752 milionë euro.

 

Nga ana tjetër, kanë importuar 79 milionë kilogramë akullore nga vendet jashtë BE-së me vlerë 182 milionë euro.

 

Gjermania është vendi kryesor për prodhimin e akullores mes vendeve të BE për vitin 2020 me 642 milionë litra akullore. Pas saj vjen Franca me 516 milionë litra dhe Italia me 509 litra akullore të prodhuara në një vit.

 

Përveç se është prodhuesja më e madhe në BE, Gjermania gjithashtu ka edhe çmimin më të lirë për litër, 1.3 Euro.

 

Kurse, Franca ka raportuar çmimin më të lartë, 2.2 Euro për një litër akullore e ndjekur nga Italia me 2 Euro.

 

Ndonëse Gjermania është prodhuesja më e madhe, Franca qëndron në krye sa i takon eksportit me 59 milionë kg. Në vend të dytë është Holanda me 38 milionë kg akullore dhe e treta Gjermania me 29 milionë.

 

Akullorja a origjinë të largët pasi ka ekzistuar që prej shekullit të dytë para Erës së Re edhe pse nuk ka një datë specifike për origjinën apo shpikësin.

 

Historia na tregon se Aleksandri i Madh ishte një prej shijuesve të akullores. Ai pëlqente akullin me mjaltë dhe nektar. Referenca e Biblës tregojnë se mbreti Solomon ishte i dashuruar pas pijeve me akull gjatë thatësirave. euronewsalbania

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara