Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

 

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) po i bën thirrje Rusisë që të lirojë kritikun e Kremlinit Alexey Navalny.

 

Përmes një deklarate për shtyp të mërkurën, gjykata shprehej se “jep një masë të përkohshme në favor” të zotit Navalny dhe “i kërkon qeverisë ruse që ta lirojë atë”.

 

Vendimi i gjykatës kërkon që opozitari Navalny të lirohet menjëherë, duke paralajmëruar se dështimi për ta bërë këtë do të shënonte një shkelje të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

 

Gjykata vuri në dukje nenin 39 të rregullores, duke theksuar “natyrën dhe shkallën e rrezikut për jetën e aplikantit”. 44-vjeçari Navalny është burgosur që nga kthimi i tij në Rusi muajin e kaluar. Moska thotë se ai shkeli rregullat e lirimit të tij me kusht ndërsa po kurohej në Gjemani nga një sulm me agjent kimik. Në vitin 2014 ai u dënua për përvetësim, dënim të cilin Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e ka cilësuar të paligjshëm.

 

Zoti Navalny u trajtua në Gjermani pas një sulmi me agjent nervor në Siberi gushtin e shkuar. Ai fajësoi Rusinë për helminin, akuzë e mohuar nga Kremlini.

 

Disa vende perëndimore kanë bërë thirrje për lirimin e opozitarit Navalny, duke kërcënuar vënien e sanksioneve kundër Rusisë mbi këtë çështje.

 

Ministria e Drejtësisë së Rusisë paralajmëroi në një deklaratë se kërkesa nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) do të përfaqësonte një “ndërhyrje të vrazhdë në sistemin juridik të Rusisë, duke kaluar vijën e kuqe”.

 

ECHR është gjykata ndërkombëtare e Këshillit të Evropës, forumi kryesor i Evropës për të drejtat e njeriut. Në të kaluarën, Rusia ka zbatuar vendimet e kësaj gjykate për të dëmshpërblyer qytetarët rusë që kundërshtuan vendimet e gjykatave ruse, por nuk është përballur asnjëherë me një kërkesë nga gjykata për të liruar dikë të ndaluar.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara