Monday 4 March 2024
Monday 4 March 2024

 

 

Gjykata e Apelit e Selanikut dënoi të martën me kusht 12 zyrtarë të burgut të Nigritës, të gjetur fajtorë për shkaktim të torturës me lëndime trupore, ndaj ish të burgosurit shqiptar Kudret Kume, që në Greqi e kishte konvertuar emrin në Ilia Kareli.

 

42-vjeçari nga Shqipëria vdiq në burgun e Nigritës në muajin mars të vitit 2014, vetëm disa orë pasi u transferua nga burgu i Melandrinos, ku qëlloi për vdekje një gardian.

 

Sipas burimeve zyrtare greke dymbëdhjetë zyrtarët e burgut u dënuan nga Gjykata e Apelit me tre deri në pesë vjet burg, në varësi të shkallës së pjesëmarrjes së secilit. Gjykata e shkallës së parë i kishte dënuar ata me 5-7 vite burg.

 

Gjykata e Apelit e lidhi masën zbutëse me rrethanat jo rënduese për veprën penale dhe me sjelljen e mirë të mëvonshme të ish-zyrtarëve të burgut nën akuzë. Ministria greke e Drejtësisë i kishte përjashtuar nga shërbimi grek i riedukimit të gjithë ish-zyrtarët e burgut, menjëherë pas vdekjes së të burgosurit shqiptar në qeli.

 

Gjykata e Apelit në vendimin e së martës ka pezulluar ekzekutimin e dënimeve për tre vjet, me kusht që të monitorohen nga një kujdestar ose punonjës social.

 

Me të njëjtin vendim, gjyakta shpalli të pafajshëm të akuzuarin e 13-të, që punonte si roje i jashtëm i burgut, i cili ishte dënuar më parë me 3 vjet.

 

Sipas aktakuzës, zyrtarët e burgut të Nigritës kanë vijuar me “ndëshkimin” e të burgosurit 42-vjeçar, sapo ai ishte transferuar nga burgu i Malandrinos, sepse ai kishte vrarë kolegun e tyre Jorgo Cironis.

 

Vdekja e 42-vjecarit shqiptar sipas mjekësisë ligjore nuk i ishte atribuar torturave, por një ataku kardiak. Sipas prokurorit zyrtarët e burgut ushtruan qëllimisht ndaj të arrestuarit tortura për ta dënuar, për vrasjen e kolegut të tyre.

 

Sipas prokuroit ndërsa “Ilia Kareli ishte i rraskapitur ai u lidh, u rrah me shkelma dhe grushta”, ndërsa disa nga gardianët përdorën edhe tortura të improvizuara në të ashtuquajturën “dhomë frigoriferike” të burgut.

 

Më shumë

Greqia nuk heq dorë nga dëmshpërblimi për pasojat e Luftës së Dytë Botërore

Një tjetër konflikt po lind brenda kufijve të Europës dhe është ai mes Greqisë dhe Gjermanisë.   Kjo pasi qeveria helene përsëriti kërkesën për negociata mbi dëmshpërblimin e dëmit të shkaktuar nga Gjermania në Luftën e Dytë Botërore.   “Çështja nuk mbyllet deri kur kërkesat tona të plotësohen”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme […]

Greqia zyrtarizon zgjerimin me 12 milje në Jon

Këshilli i Lartë i Shtetit të Greqisë miratoi Dekretin Presidencial për zgjerimin e ujërave territoriale në detin Jon deri në 12 milje.     Dekreti përfshin hapësirën në zonën veriore të detit Jon, të ishujve të Jonit e deri në Kepin e Tenaro në Peloponez. Lajmin e ka publikuar e para gazeta greke “To […]

SHBA nuk i njeh kufijtë e rinj të Greqisë

Departamenti Amerikan i Shtetit, përmes një raporti për kongresin, që nuk ia njeh Greqisë zgjerimin e ujërave territoriale me 12 milje. Sipas gazetës greke “Ekathimerini” kur e njoftoi për herë të parë synimin për t’u zgjeruar me 12 milje në Detin Jon në Gusht të këtij viti, kryeministri Kiriakos Mitsotakis tha se kjo ishte […]

Hap dyert xhamia e parë në Athinë

Xhamia e parë në Athinë, kryeqytetin e Greqisë, u hap për për komunitetin mysliman pas një procesi 14-vjeçar planifikimi dhe ndërtimi.   Në deklaratën e bërë nga Ministria greke e Arsimit dhe Çështjeve Fetare, përdoret shprehja “Xhamia e Athinës u hap për obligime duke filluar nga data 2 nëntor 2020 dhe do të zbatohen […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara