Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

 

Gjykata Supreme që është shkalla e fundit për ankesat e partive politike e vërtetoi se çdo kush që është i dënuar për vepër penale në tri vitet e fundit nuk certifikohet për zgjedhje.

 

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosja Albin Kurti, përfundimisht nuk do të mund të konkurojë për deputet në listën zgjedhore të partisë së tij për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare që mbahen me 14 shkurt. Kjo për faktin se Gjykata Supreme e Kosovës, si shkalla e fundit e ankesave të partive politike për këto zgjedhje, e vërtetoi se çdo kush që është i dënuar në tri vitet e fundit me një vendim gjykate të shkallës së prerë nuk do të mund të konkurojë në këto zgjedhje. Lëvizja Vetëvendosja në listën e saj të verifikuar në Këshillin Gjyqësor të Kosovës kishte pesë kandidatë që kishin probleme me ligjin. Dy nga ta sipas Gjykatës Supreme mund të kandidojnë.

 

“Gjykata Supreme e Kosovës e ka pranuar pjesërisht ankesën e lëvizjes Vetëvendosje, për kandidatët Liburn Aliun dhe Labinotë Demi -Murtezin, pasi është konstatuar se Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka bërë vlerësim të gabuar të afatit 3 vjeçar duke e llogaritur ditën e shpalljes së zgjedhjeve me datë 6 janar 2021 si ditë përfundimtare për të vlerësuar afatin 3 vjeçar për përshtatshmërinë e kandidatëve, në kuptim të dispozitës të theksuar. Gjykata Supreme e Kosovës ka vlerësuar se afati 3 vjeçar duhet të llogaritet duke ju referuar datës së aktgjykimit penal të formës së prerë për secilin kandidat veç e veç e deri në ditën e mbajtjes së zgjedhjeve, që në këtë rast është data 14 shkurt 2021”, thuhet në njoftim të Gjykatës.

 

E kjo nënkupton që tre kandidatë të tjerë të Vetëvendosjes, Albin Kurti që kryeson listën dhe është kandidat për kryeministër, Albulena Haxhiu dhe Bajram Mavriqi në listë për deputet, nuk do të garojnë në këto zgjedhje. Albin Kurti ishte dënuar për shkak të hedhjes së gazit lotësjellës në kuvendin e Kosovës në vitin 2015.

 

Gjykata Supreme po ashtu ndryshoi një vendim të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për një kandidat për deputet nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, duke urdhëruar KQZ-në që kandidati Shemsedin Dreshaj, të përfshihet në listën e kandidatëve për deputetë. Ndërkaq, Gani Dreshaj, Rrahim Ajeti dhe Shqipe Kastrati nga kjo parti nuk mund të certifikohen, bazuar në këtë vendim. Gjykata po ashtu refuzoi  ankesën e Nismës Socialdemokrate si të pabazë, duke lënë jashtë listës 12 kandidatë për deputetë të dënuar për vepra penale.

 

I menjëhershëm ishte reagimi i zyrtarëve të lëvizjes Vetëvendosja, pasi lideri i tyre Albin Kurti nuk do të mund të garojë në këto zgjedhje. Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, shkroi se “Qeveria Kurti 2 është realitet i ri, i pashmangshëm e i shumëpritur”.

 

“E nderuar që në rrugëtimin politik jam e rreshtuar drejt e në anën e duhur. Me 14 shkurt qytetarët do të tregojnë fuqishëm përkrahjen për Albin Kurtin, e kjo do të jetë jo vetëm përgjigjja më e mirë për institucionet e kapura, por dhe fillimi i punës për shtetin e së drejtës”, shkroi Nagavci në rrejtin e saj social.

 

Moscertifikimi i kandidatëve të partive politike që kanë probleme me ligjin është bërë në bazë të nenit 29 të ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, i cili përcakton përshtatshmërinë e kandidatëve për t’u certifikuar. Për  zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen me 14 shkurt, në KQZ kanë aplikuar 28 subjekte politike, prej tyre, 21 parti politike,  2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare.

 

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara