Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

Ajo i mblodhi paratë e pensionit dhe, pas një jete sakrificash, në moshën 83 vjeçe, filloi të udhëtonte në botë. Ndoshta një gjyshe tjetër do të pritej të kalonte ditët e saj në shtëpi para sobës ose të tregonte anekdota të së kaluarës për nipërit e saj; por për gjyshen Lena, me origjinë nga Krasnoyarsk, në Siberi, të katër muret e shtëpisë ishin bërë mbytës.

Ajo kishte humbur prindërit në moshën 3 vjeç, dhe e gjeti veten të vetme duke dashur të rritë vajzën e saj, pasi u largua nga një burrë që dehej dhe e dhunonte dhe një ditë vendosi që kishte ardhur koha për ta realizuar ëndrrën e saj.

“Në vitet ’70 kam udhëtuar për herë të parë dhe ajo përvojë më mbushi zemrën. “Kam vizituar Pragën, Poloninë dhe Gjermaninë Lindore, por atëherë u detyrova të shkoj në shtëpi sepse paratë ishin zhdukur”.

Që atëherë kanë kaluar shumë vite, atëherë një herë një mik më pyeti: ‘Tani ju keni mundësinë, pse nuk udhëtoni ndonjëherë?’ Nevojat, një aparat fotografik dhe një llogari sociale. Aventura e madhe e gjyshes Lena filloi kështu, duke vizituar Republikën Çeke, Poloni, Gjermani, Turqi deri në takimin e rastësisë në vitin 2016, i cili i dha asaj popullaritetin.

“Unë isha me pushime në Vietnam. Unë po haja darkë kur dëgjova dikë të fliste në Rusisht, “tha Ekaterina Papina në Facebook” ishte një zonjë e moshuar që përpiqej t’i tregonte kamerierit se supa e saj ishte shumë pikante. Unë e ndihmova atë dhe ajo më tha që ajo kishte ardhur vetëm në Vietnam, kështu që ne u bëmë miq. Historia e saj, fryma e saj aventureske, më la pa fjalë ”.

Postimi i asaj turisteje u bë virale, duke e shndërruar Lena tani 89-vjeçare në një yll të vogël.

Megjithë 176,000 ndjekësit e saj në Instagram, pothuajse askush që qëndron pas gëzimit dhe vullnetit të saj nuk ka arritur të kuptonin se baba Lena në të vërtetë fshihte një sekret të tmerrshëm: kanceri i mushkërive, i diagnostikuar shumë vite më parë.

Por sot historia e Lenës mbetet një mësim më i gjallë se kurrë, e cila na kujton se nuk është kurrë vonë për të realizuar ëndrrat tona: “Jeta është shumë e shkurtër për ta kaluar atë për tu depresionuar, sa shumë vende të mrekullueshme dhe njerëz të mrekullueshëm kam takuar në udhëtimin tim, në të gjitha vendet! Dhe atëherë nuk ka asgjë nga të kesh frikë, sepse vdes vetëm një herë dhe, në fund të fundit, një ditë do të vdesim gjithsesi. Atëherë pse të ndalemi? Udhëtimi ju mban gjallë! ”

Më shumë

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

NASA konfirmon praninë e ujit në sipërfaqen hënore të ndriçuar nga Dielli

NASA nëpërmjet një deklarate për shtyp ka ndarë zbulimet më të fundit me publikun mbi kërkimet në Hënë. Rezulton që të ketë prezencë të ujit, madje në një sasi dhe më të lartë nga sa besohej.   Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infrared (SOFIA) ka konfirmuar, për herë të parë, ujin në sipërfaqen […]

Familja mbretërore bëhet me vajzë, vjen në jetë Gelardina II

Princi Leka Zogu II ka njoftuar për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë. Si për rastësi, Geraldina II erdhi në jetë në përvjetorin e 18-të të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së Parë shqiptare. Princi Leka ka shpërndarë në rrjet njoftimin zyrtar për lindjen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale

Një fotografi e postuar në rrjetet sociale nga një gjinekolog arab me një foshnjë të sapo lindur është bërë virale.   Arsyeja sigurisht nuk është sepse është një foshnje e porsalindur, por sepse i porsalinduri tërheq maskën e mjekut ndërsa e mban atë në duar.   Gjinekologu Samer Cheaib nga Emiratet e Bashkuara Arabe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara