Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

Qeveria greke shpalli sot vendimin për të rihapur kufijtë me Shqipërinë, raporton noa.al e cila ndoqi deklaratën zyrtare që gjeni më poshtë.

Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas doli sot ora 12 në një konferencë shtypi ku tha se më datë 1 korrik do të hapen kufijtë me Shqipërinë.

“Hapen kufijtë tokësorë më 1 korrik në Kakavijë dhe Kapshticë”, konfirmoi z.Petsas.

Ai njoftoi dhe rihapjen e kufijve detarë ndaj të gjithë të interesuarit mund të lëvizin lirisht nga ajri, toka dhe deti, drejt Greqisë nga 1 korriku 2020.

Vendimi i qeverisë greke vjen si shpërfillje e vendimit të ministrave të Brendshëm të BE që vendosën të ndalojnë shqiptarët të hyjnë në BE.

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara