Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres rizgjidhet për një mandat të dytë dhe bën thirrje për të filluar një epokë të re “solidariteti dhe barazie”

 

Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, ka ende shumë për të bërë. Sepse “bota ndodhet në udhëkryq”, thotë ai, dhe “vendime të rëndësishme duhen marrë”. I zgjedhur për të qendruar edhe një mandat në krye të organizatës ndërkombëtare, ai të premten (19.06) bëri betimin para Asamblesë së Përgjithshme. Guterres, i zgjedhur më 2017, do të qendrojë në post deri në dhjetor 2026.

 

72 vjeçari nga Portugalia, është i nënti Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së, që nga krijimi më 1945. Ai ka qenë më parë Komisari i lartë për Refugjatët nga 2005 deri 2015.

 

Para shtypit ai bëri të qartë se dy rrugë ka: të vazhdohet me kriza të përhershme ose të merret kthesa për të arritur në një botë të sigurt, të mirë për të gjithë dhe të gjelbër. Ai bëri thirrje për bashkëpunim global kundër pandemisë. Por edhe kundër konflikteve, kundër ndryshimit të klimës, kundër varfërisë dhe mungesës së barazisë. “Lufta kundër pabarazisë është thelbi i globalizimit të ri,” tha Sekretari i Përgjithshëm.

 

Me se merret Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së?

 

Karta e OKB-së e përshkruan rolin e Sekretarit të Përgjithshëm si „zyrtarin kryesor administrativ” të organizatës dhe drejtues të sekretariatit, i cili ka mijëra punonjës në botë. Organizata ka më shumë se 1000 zyra përfaqësie. Punonjësit janë ndërkombëtarë dhe lokalë që punojnë në zyrat e shërbimit ose në misionet paqeruajtëse. Pjesa kryesore e Sekretariatit ndodhet në Nju Jork, ku qëndron edhe Sekretari i Përgjithshëm. OKB ka tri zyra të tjera të mëdha përveç selisë kryesore, dhe pesë Komisione Ekonomike Rajonale.

 

Funksione të tjera të Sekretarit të Përgjithshëm lidhen me Këshillin e Sigurimit, Asamblenë e Përgjithshme, Këshillin Ekonomik e Social dhe organe të tjera të OKB-së.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara