Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

 

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 nxori në pah shumë problematika e njëherazi diktoi disa nevoja. Krijimi i një harte të re sizmike ishte një prej kërkesave emergjente. Dy vite pas lëkundjeve shkaktuan 51 viktima e dëme të konsiderueshme financiare, Instituti i Gjeoshkencave njoftoi hartimin e një të tille.

 

Po cila është rëndësia e hartës së re të rreziqeve sizmike? “Pa këto studime nuk mund të kemi një zhvillim dhe planifikim urban dinjitoz, ndërtimin e objekteve inxhinierike që t’i qëndrojnë kohës, dhe nuk mund të mbrohet jeta e shtetasve nga tërmetet, përmbytjet dhe zjarret, si dhe nuk mund të përmirësohet ekonomia e vendit pa ditur ku janë dhe çfarë perspektive kanë zonat mineralmbajtëse ne vend”, thotë drejtori i IGJEUM, Ylber Muçeku.

 

Për sizmologun Llabro Duni, harta e re rrit nivelin e rrezikut dhe ofron orientime të posaçme për të ndërtuar struktura banimesh, të cilat i rezistojnë edhe tërmeteve me magnitudë të lartë.

 

“Harta e re kontribuon në standarde, por jo në kosto, që është e vogël po të mendosh përfitimet që kemi. Kjo duhet të shndërrohet në praktikë kombëtare”, thotë për A2 CNN, sizmologu Llambro Duni.

 

Sipas hartës së re, rrezikun më të lartë sizmik në Shqipëri e ka rajoni kufitar Shqipëri-Mal i Zi, trekëndëshi Vlorë-Lushnjë dhe Tepelenë, zona kufitare Shqipëri-Greqi si dhe rajoni Korçë-Pogradec.

 

 

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara