Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hedhur sot shortin për renditjen e subjekteve politike që do të garojnë në zgjedhjet e 25 prillit.

 

Shorti me gogla përcaktoi se në krye të fletës së votimit do të jetë Partia Social Demokrate e drejtuar nga Tom Doshi.

 

Në vend të dytë do të jetë e renditur Partia Balli Kombëtar, më pas vjen Lëvizja Demokratike Shqiptare, Bindja Demokratike, etj.

 

Shorti ka përcaktuar që Partia Demokratike dhe aleatët e koalicionit të saj do të renditet në vendin e 9 ndërsa Partia Socialiste do të jetë në vendin e 12.

 

Kurse Lëvizja Socialiste për Integrim do të jetë e 6- në renditjen e fletës së votimit.

 

Nisma Thurje, e cila garon për herë të parë në zgjedhje do të jetë e renditur në pozicionin e 7.

 

Ndërkohë që KQZ ka përcaktuar sot se si do të jetë renditja e partive garuese në zgjedhjet e 25 prillit, ende nuk është vendosur se cili do të jetë modeli i fletës së votimit.

 

Në diskutim mbeten dy alternativa, ku nga një anë do të jenë të listuara partitë dhe në krah do të ketë numrat përkatës për secilin kandidat për deputet.

 

Alternative tjetër është që krahas emrave të partive politike, në fletën e votimit të jenë të shënuara edhe emrat e kandidatëve për deputetë për secilin koalicion apo forcë politike.

 

Renditja në fletën e votimit:

 

 1. Partia Socialdemokrate
 2. Partia Balli Kombëtar
 3. Lëvizja Demokratike Shqiptare
 4. Bindja Demokratike
 5. ABEOK (koalicion)
 6. Lëvizja Socialiste për Integrim
 7. Nisma Thurje
 8. Partia Lëvizja e RE
 9. Koalicioni Partia Demokratike + Aleanca për Ndryshim (PD, PR, PDIU, PAA, PBDNJ, PDK, LZHK, PLL, FRD, BLD, PBKD, PBD, PKD)
 10. Aleanca Demokratike e Re
 11. Lëvizja për Ndryshim
 12. Partia Socialiste
 13. Kandidat i pavarur

 

Më shumë

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

Shtyhet ngritja e komisionit të reformës zgjedhore

Miratimi i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore është tërhequr nga seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë.   Vendimi ka ardhur pas kërkesës së kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.   Kjo për faktin se palët ende nuk janë dakordësuar për objektin e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. […]

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka prezantuar në Kuvend projektligjin që do të votohet ditën e sotme mbi konventën e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Izraelit.   Sipas saj kjo konventë do të bëjë që çdo shtetas apo biznes që zhvillon […]

 • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara