Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

Në këtë kohë Kreshmësh e të koronavirusit, meshtarët, të cilëve Ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë u janë drejtuar me një Letër falënderimi e inkurajimi, kanë një mision të rëndësishëm për të ushqyer shpresën në ndihmën e Zotit dhe për të përforcuar solidaritetin në shoqërinë e prekur nga plaga e epidemisë. Ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë, çdo mbrëmje, përmes Radio Marisë, i lutet Zotit për shpëtimin e popullit shqiptar e të mbarë njerëzimin nga koronavirusi.

R.SH. – Vatikan

 

Ipeshkvi i Rrësheni Imzot Gjergj Meta flet mbi përvojën e komunitetit katolik në Shqipëri në kohën e Covid-19,  per Letrën e Konferencës Ipeshkëvnore Katolike të Shqipërisë drejtuar klerit të vendit, e rekomandon të përforcojmë besimin e shpresës në Zotin, posaçërisht përmes uratës e lëmoshën, do të thotë vëmendjen e ndihmën ndaj të varfëve, posaçërisht në kohën e Kreshmëve e të Koronavirusit.

 

Në kohën e pandemisë, kohë e vështirë për mbarë njerëzimin, Ipeshkvijtë e Kishës katolike në Shqipëri i ftojnë besimtarët t’u përmbahen masave të autoritetet shëndetësore e qeveritare, për të luftuar së bashku përhapjen e Covid-19, pa harruar lutjen personale ndaj Zotit dhe solidaritetin ndaj të afërmit, posaçërisht ndaj më të varfërve.

 

Në këtë kohë Kreshmësh e të koronavirusit, meshtarët, të cilëve Ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë u janë drejtuar me një Letër falënderimi e inkurajimi, kanë një mision të rëndësishëm për të ushqyer shpresën në ndihmën e Zotit dhe për të përforcuar solidaritetin në shoqërinë e prekur nga plaga e epidemisë.

Ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë, çdo mbrëmje, përmes Radio Marisë, i lutet Zotit për shpëtimin e popullit shqiptar e të mbarë njerëzimin nga koronavirusi. Nesër e të premten e ardhshme do të bashkohen me Papën Françesku në lutjen e Atynës.

 

Më  tepër  të ndjekim bisedën e dom David Gjugjës me Imzot Gjergj Metën, Ipeshkvin e Rrëshenit e Sekretarin e Konferencës Ipeshkëvnore Katolike të Shqipërisë… Vatican News

 

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara