Wednesday 21 February 2024
Wednesday 21 February 2024

Incidenti i ndodhur gjatë takimit të Komisionerit Europian për Politikat e Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Oliver Varhelyi me kryeministren serbe Ana Brnabic dhe ministrat e saj, po përshkruhet si një “skandal diplomatik”.

Duke cituar mediat serbe, Telegrafi, thotë se përpara ndërhyrjes së ministrit të jashtëm serb, Ivica Dacic, biseda është zhvilluar normalisht. Por në një moment, Daçic ka marrë fjalën dhe i është drejtuar në mënyrë të ashpër Varhelyit.

“Ai u tregua shumë i pasjellshëm. Dacic i tha komisionerit se po hesht teksa dikush rrëmben manastiret serbe në Kosovë dhe hesht për taksën e vendosur nga Prishtina mbi mallrat serbe”, ka thënë për gazetën Blic një burim që ishte pjesë e takimit.

Ai shtoi se kryeministrja, ministrja e BE-së, Jadranka Joksimovic dhe ministri i Brendshëm, Nebojsha Stefanoviq kishin mbetur të habitur. Pas kësaj Varhelyi ka ndezur mikrofonin e i është drejtuar Dacic.

“Unë jam i vetmi komisioner evropian që reagova ndaj taksës, e dënova atë që po ndodh në Mal të Zi, Serbia është vendi i parë që erdha pas prezantimit të metodologjisë së re dhe më në fund, erdha këtu për t’ju ndihmuar”, ka thënë komisioneri, ka mbyllur mikrofonin e është larguar nga salla. Dhe lidhur me këtë incident, Blic ka kontaktuar protagonistin kryesor.

Dhe Dacic është përgjigjur se e sulmoi BE-në “për mosrespektim të Marrëveshjes së Brukselit, për futjen e Kosovës në Kapitullin 35, e për heshtjen mbi ngjarjet në Mal të Zi.

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara