Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

BBC njofton se ka patur një rrjedhje të dhënash që dëshmojnë se regjimi iranian ka fshehur e vazhdon të fshehë të dhënat e vërteta mbi numrin e të prekurve nga Covid-19 dhe të gjithashtu të viktimave: sipas burimit “anonim” të BBC-së, i ka kaluar të 42 mijët numri i vërtetë i viktimave, ndërsa Ministria e Shëndetësisë në Teheran njofton se janë vetëm 14 mijë. Po ashtu janë afrro 500 mijë të prekurit realë ndërsa regjimi ka deklaruar vetëm 279 mijë raste të identifikuar.

Irani ka qënë një ndër vendet më të prekur prej virusit kinez dhe thuhet se javët e fundit numri i rasteve është në rritje.

BBC thekson variantin sipas të cilit regjimi i Teheranit i ka fshehur qëllimisht të dhënat. Që regjimi i ajatollahëve mund ta bëjë një gjë të tillë nuk ka asgjë të re dhe as për t’u çuditur e, për më tepër, nuk i bën më përshtypje askujt,  por po ashtu nuk çudit as BBC që merret me një subjekt që nuk ofron surpriza dhe nuk merret, fjala vjen, me fshehjen monstruoze të të dhënave nga ana e qeverisë kineze. Ka shumë interesa britanike në Kinë që nuk e lënë të lirë BBC-në të merret me këtë çështje?

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara