Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

Irani ka vazhduar me shkeljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, pasi ka filluar pasurimin e uraniumit në uzinën e tij nëntokësore Natanz, përmes një teknologjie më të avancuar.

 

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (IAEA) Rafael Grossi, tashmë i ka informuar vendet anëtare se, Irani tani po përdor centrifuga më të shpejta për të pasuruar uraniumin deri në pastërtinë 5 për qind.

 

Përdorimi i centrifugave të avancuar është shkelje e marrëveshjes bërthamore, e cila lejon vetëm centrifuga më të ngadalta. Grossi tha se Irani ka në plan të instalojë edhe centrifuga tjera, por instalimi ende nuk ka filluar.

 

Shtetet e Bashkuara janë tërhequr në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore në vitin 2018. Që nga ajo kohë Irani gradualisht ka shkelur kufizimet në marrëveshje. Ish-presidenti amerikan, Donald Trump kishte deklaruar atëbotë se marrëveshja ishte e keqe dhe se ajo i mundësonte Iranit të posedojë armë bërthamore. Ai kishte vendosur sanksione shkatërruese ndaj Iranit.

 

Irani kërkon që SHBA-ja të heqë sanksionet dhe që nënshkruesit tjerë tjerë të mbetur – Kina, Rusia, Gjermania, Franca dhe Britania – të veprojnë në përputhje me angazhimet e tyre dhe të kompensojnë sanksionet me stimuj ekonomikë.

 

Administrata e re e presidentit të SHBA-së, Joe Biden, ka treguar se është e hapur për negociata të mundshme për një kthim të SHBA-së në marrëveshje, por kërkon që Irani të veprojë i pari në respektimin e angazhimeve që dalin nga marrëveshja. rel

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara