Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

Njoftimi i Teheranit i jep fund monitorimit ndërkombëtar të ambicieve bërthamore të Iranit.

 

Sipas njoftimeve të agjencisë shtetërore e lajmeve Tasnim Parlamenti iranian deklaroi të dielën, se marrëveshja për të ndarë pamje dhe fotografi nga disa centrale të caktuara bërthamore me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) nuk do të zgjatet.

 

Irani e kishte zvogëluar prej kohësh bashkëpunimin me IAEA-në, sikurse qe parashikuar në marrëveshjen e vitit 2015 me fuqitë botërore për të mbajtur nën kontroll ambiciet bërthamore të Teheranit.

 

Por të dy palët kishin rënë dakord në shkurt për një marrëveshje tremujore për të ndarë disa imazhe në mënyrë që IAEA të monitoronte të paktën një pjesë të aktiviteteve atomike të Iranit.

 

Kryetari i Parlamentit të Iranit, Mohammad Baqer Qalibaf tha se “pas periudhës tremujore marrëveshja nuk u zgjat prandaj tani e tutje asnjë nga informacionet që do të regjistrohen nuk do t’i jepet IAEA, por do të mbetet në dispozicion të Republikës Islamike të Iranit.”

 

Dështimi i zgjatjes së marrëveshjes ndodh në një kohë që Irani po zhvillon bisedime indirekte me fuqitë perëndimore rreth rinovimit të marrëveshjes bërthamore. Shtetet e Bashkuara të Amerikës e anuluan në mënyrë të njëanshme marrëveshjen në vitin 2018 në kohën e ish-Presidentit Donald Trump. Administrata e Presidentit aktual të SHBA Joe Biden filloi të zhvillojë bisedime indirekte për një kthim të mundshëm në marrëveshje, por këto janë bllokuar nga mosmarrëveshjet e vazhdueshme.

 

 

Mosmarrëveshje të vazhdueshme

 

Përfundimi i marrëveshjes për ndarjen e imazheve me IAEA mund të sjellë një goditje të mëtejshme për marrëveshjen. Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken tha se nëse Irani nuk e zgjat marrëveshjen për ndarjen e informacionit, kjo do të ishte një “pengesë serioze” për negociatat e ardhshme

 

Por moszgjatja e marrëveshjes konsiderohet edhe si një përpjekje e Teheranit për të bërë presion ndaj Bidenit për të hequr sanksionet shkatërruese ndaj Iranit.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara