Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Numri i viktimave në Itali nga koronavirusi i ri COVID-19 i ka tejkaluar ato të Kinës; 427 viktima në 24 orët e fundit dhe me një total prej 3405 personash.

 

Autoritetet lokale në Lombardi, rajoni më i prekur, kërkojnë shtrëngimin e kufizimeve duke mobilizuar ushtrinë në të gjithë zonën. “Nuk jemi me pushime, por në luftë”, tha presidenti i rajonit, Attillo Fontana.

 

Mjekët në rajonin e goditur rëndë të Bergamos, vazhdojnë të ndajnë mesazhe të forta mbi situatën atje.

 

“Jam Stefano Fagiuoli, kreu i departmanetit të mjekësisë në spitalin Papa Gjon Pali në Bergamo. Jemi në emergjencë të plotë. Personeli ynë, infermierët dhe mjekët po punojnë pa pushim për të luftuar këtë situatë të pabesueshme. Nuk e di se sa do të zgjasë kjo pandemi, por kam dy mesazhe..i pari është për qytetarët; qëndroni në shtëpi. I dyti është për këdo qe do të na ndihmojë. Kemi nevojë të dëshpëruar për infermiere dhe mjekë, ventilatorë dhe pajisje mbrojtëse”.

Mosha mesatare e të vdekurve mbetet 80.5, por ka edhe nën moshën 50 vjecare, shumica e të cilëve me probleme të tjera shëndetësore.

 

 

https://www.facebook.com/ASSTPapaGiovanniXXIII/videos/164492101238144/

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara