Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

 

 

Trupat amerikane kanë vrarë sot dy afganë të armatosur në aeroportin e pushtuar nga njerëzit në Kabul, ku vërshimet e njerëzve të dëshpëruar për t’u larguar po shkaktojnë situata te rënda.

 

Situata po përshkallëzohet shpejt në Kabul ku në mbrojtje të aeroportit dhe të të evakuarve janë ende 6,000 trupa amerikane.

 

Rrjeti CBS citonte një zyrtar amerikan të mbrojtjes që tha se ushtarët kishin vrarë dy afganë të armatosur që kishin tentuar të ngjiteshin në avion. Si rrjedhojë të gjithë fluturimet ishin ndaluar deri në spastrimin e pistës së fluturimit.

 

Sot një avion ushtarak amerikan CR-17 me qytetarë të SHBA dhe refugjatë u sulmua nga civilë që u kapën në motorët e tij, dhe të paktën dy ranë për vdekje nga avioni.

 

Dorëzimi i rrezikshëm i Afganistanit nga presidenti Joe Biden dhe heshtja që ka pasuar prej ditës së djeshme, është kritikuar gjerë nga mediat në Britani dhe SHBA.

 

Presidenti për çështjen ka dhënë vetëm një deklaratë të shtunën ku fajësonte pararendësin Donald Trump për tolerimet që ka bërë ndaj Talibanëve.

 

E përditshmja ‘Wall Street Journal’ dënonte deklaratën e Biden duke e quajtur “larje duarsh, që do të mbetet në kujtesë si një nga disfatat më të turpshme të një presidenti dhe kreu të ushtrisë amerikane”.

 

Ndërkohë Talibanët shpallën dje fitoren e tyre nga pallati presidencial i Kabulit, teksa kreu i tyre deklaronte: “Zoti qoftë i lavdëruar, unë kam qenë tetë vjet në burgun e Guantanamo”, tha ai nga tryeza e presidentit i rrethuar nga rojet me kallashnikovë.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara