Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

 

Grupi “Kallashnikov”, që njihet botërisht për pushkën automatike AK-47, ka zbuluar gjatë një forumi ushtarak, armën e saj më të re, një automatik modern, i cili është ideal për shpëtimin e pengjeve.

 

“PPK-20” është veçanërisht i përshtatshëm për njësitë e Forcave Speciale ndërsa pikë të fortë ka rrezet infra të kuqe.

 

Gjatë prezantimit, u inskenua edhe një skenë pengmarrjeje, ndërsa kompania demonstroi edhe performacën e shkëlqyer të pushkës në errësirë totale.

 

Prezantimi ishte pjesë e forumit “Army-2021”, që nisi të dielën në Moskë. Ky është viti i shtatë që ushtria ruse organizon një forum të tillë. Grupi “Kallashnikov” është pjesë e konglomeratit rus për mbrojtjen dhe hapësirën, Rostec.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=HkeAcGimnTI

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara