Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Një karikaturë e revistës satirike franceze Charlie Hebdo për Presidentin Erdogan ka shkaktuar reagim të madh në Turqi. “Racizëm kulturor” e ka konsideruar Ankaraja zyrtare karikaturën që ka vënë në shënjestër dhe tallet me Presidentin Erdogan.

 

“E dënojmë këtë përpjekje të neveritshme të këtij botimi që përhap racizëm dhe urrejtje kulturore. Axhenda anti-myslimane e Presidentit francez Macron po jep fryte. Charlie Hebdo publikoi një seri karikaturash me imazhe të neveritshme të supozuara të Presidentit tonë”, ka reaguar një zyrtar i kabinetit të Presidentit turk Erdogan.

 

Karikatura në faqen e parë të revistës Charlie Hebdo e numrit të së mërkurës, u publikua në internet mbrëmjen e së martës.

 

Kjo karikaturë tregon Presidentin Erdogan duke konsumuar birrë dhe ngre fundin e një gruaje të veshur me hixhab.

 

Karikatura e revistës satirike Charlie Hebdo erdhi pas retorikave përshkallëzuese mes Presidentëve Macron dhe Erdogan pas ngjarjes së rëndë të disa ditëve më parë në Francë, kur një mësuesi iu pre koka nga një autor i dyshuar si i radikalizuar.

 

Në vitin 2015, revista Charlie Hebdo ra pre e një sulmi terrorist ku u vranë 12 gazetarë, mes të cilëve edhe disa nga karikaturistët më të njohur.

 

 

 

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara