Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Komisioni Evropian ka shprehur shqetësimin për kufizimet e reja të udhëtimeve që vende të ndryshme evropiane kanë vendosur.

 

Në një letër të datës 7 gusht, KE u kujton ambasadorëve të shteteve anëtare se, nisur nga përvoja e akumuluar në fillim të pandemisë, koordinimi në këtë aspekt është jetik për të siguruar qartësi dhe qëndrueshmëri për bizneset.

 

Mes ndryshimeve të tjera, në ditët e fundit Gjermania u ka rekomanduar qytetarëve të mos udhëtojnë në Spanjë, ndërsa Holanda ka bërë të njëjtën gjë me 10 rajone evropiane, përfshirë Madridin, Parisin dhe Brukselin.

 

Komisioni këmbëngul se mbyllja e kufijve dhe kufizimet e udhëtimeve shkaktojnë një “përçarje” që duhet të shmanget sa më shumë të jetë e mundur.

 

“Ndërsa duhet të sigurohemi që BE të jetë gati për një valë të dytë COVID-19, në të njëjtën kohë duhet të shmangim një valë të dytë veprimi të pakoordinuar”, – thuhet në letrën e KE, raporton euronews.

 

Përmes saj, Komisioni bën thirrje për shmangien e kufizimeve dhe kontrolleve joefikase dhe për masa proporcionale.

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara