Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Rreth tre vjet pas dakordimit për të filluar kërkimin për personat që u zhdukën gjatë regjimit komunist, prokurorët shqiptarë nuk kanë dhënë ende urdhra për të gërmuar varret e dyshuara masive, thotë një raport nga Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur.

 

Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur, ICMP tha në një raport të publikuar të martën se prokurorët shqiptarë ende nuk po lëshojnë urdhra për zhvarrosjen e vendeve të dyshuara të varreve masive ku mund të jenë varrosur njerëz që u zhdukën gjatë periudhës komuniste.

 

Qeveria shqiptare ra dakord me ICMP për të filluar kërkimin në 2018, pas tetë vjet negociatash.

 

ICMP dhe Instituti për Integrimin e ish të Përndjekurve Politikë atëherë paraqitën kërkesën e tyre të parë për të gërmuar dy varre masive të njohur nga epoka komuniste në Dajt dhe Ballsh në shtator 2018.

 

“Deri më sot, nuk janë lëshuar urdhra për gërmimin e vendeve të dyshuara”, thuhet në raportin e ri të ICMP.

 

“Zyrat e prokurorëve nuk kanë lëshuar urdhra për gërmime, duke përmendur mungesën e burimeve financiare për të mbuluar kostot që do të lindnin nga angazhimi i ekspertëve teknikë të Institutit të Mjekësisë Ligjore të Shqipërisë”, shton ai.

 

Të njëjtat shqetësime në lidhje me progresin e ngadaltë në nisjen e gërmimeve në dy vendet e varreve masive u ngritën në një konferencë në Tiranë në vitin 2019.

 

ICMP është zotuar të ndihmojë Shqipërinë të hetojë dhe identifikojë eshtrat e mbi 6,000 shqiptarëve që u vranë ose u zhdukën nën regjimin komunistin autoritar të diktatorit Enver Hoxha në vend midis vitit 1944 dhe 1991.

 

“Sipas të dhënave zyrtare, 5,501 persona të dënuar për arsye politike u ekzekutuan gjatë kësaj periudhe. Trupat e tyre nuk iu kthyen kurrë familjeve të tyre”, thuhet në raportin e ICMP.

 

“Të dhënat zyrtare tregojnë gjithashtu se 987 të burgosur politikë vdiqën nga shkaqe të ndryshme në burgjet dhe qendrat e paraburgimit në Shqipëri. Vendndodhja e mbetjeve të tyre mortore nuk dihet nga të afërmit e të mbijetuarve”, shton ai. BIRN

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara