Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Këshilli i Atlantikut të Veriut ka dënuar fuqishëm devijimin e aeroplanit dhe uljen e tij të detyruar në Minsk të Bjellorusisë, duke e quajtur veprimin si shkelje të rregullave të aviacionit civil dhe rrezikim të jetës së pasagjerëve.

 

Më 23 maj, Bjellorusia e detyroi një fluturim të Ryanair të devijojë fluturimin nga Greqia për në Lituani dhe të ulet në kryeqytetin Minsk. Pastaj, policia bjelloruse arrestoi gazetarin dhe aktivistin e opozitës, Raman Pratasevich dhe të dashurën e tij, Sofia Sapega.

 

Përmes një deklarate, Këshilli i Atlantikut të Veriut mbështet thirrjet për një hetim urgjent dhe të pavarur të incidentit si dhe përkrah masat që kanë ndërmarrë vendet anëtare të NATO-s si përgjigje ndaj veprimit bjellorus.

 

“Bjellorusia duhet të lirojë menjëherë dhe pa kushte Pratasevich dhe Sapegan. Aleatët e NATO-s i bëjnë thirrje Bjellorusisë që të respektojë të drejtat dhe liritë themelore të njeriut dhe t’i përmbahet rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla”, thuhet në deklaratë.

 

Këshilli i Atlantikut të Veriut është organi kryesor vendimmarrës politik i NATO-s.

Më herët ish-kolegët e gazetarit të arrestuar në Bjellorusi Roman Protasevich kanë thënë se shqetësohen për jetën e tij.

 

“Roman është më në rrezik sesa secili i burgosur tjetër politik në Bjellorusi”, ka thënë Stephan Putsila për BBC-në.

 

Protasevich ka thënë se frikësohet për dënim me vdekje pasi është futur në listën për terrorizëm.

 

Ai përballet me akuza të lidhura për raportimin e tij rreth zgjedhjeve të diskutueshme në Bjellorusi në gusht të vitit të kaluar, dhe për shtypjen e protestave masive opozitare atje.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara