Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

 

Një Institut amerikan i ka akuzuar autoritetet kineze se kanë detyruar qindra mijëra ujgurë etnikë dhe njerëz të tjerë, kryesisht myslimanë autoktonë, të bëjnë punë të rënda fizike në fushat e pambukut në provincën perëndimore të Ksinjiang.

 

Dokumentet e qeverisë kineze dhe raportet e mediave treguan se të paktën 570.000 njerëz, në tre rajone me shumicë ujgure, u dërguan të punojnë në fusha të pambukut, përmes një skeme shtetërore të “zbutjes së varfërisë”, thuhet në raportin e botuar më 15 dhjetor nga Qendra për Politika Globale.

 

Raporti tha se numri i përgjithshëm ka të ngjarë të jetë “disa qindra mijëra” më i lartë.

 

Këtë vit, Shtetet e Bashkuara sanksionuan Korpusin e Prodhimit dhe Ndërtimit Xinjiang (XPCC), duke thënë se ishte përfshirë në “shkelje serioze të të drejtave” të ujgurëve dhe grupeve të tjera të pakicave në rajon.

 

Por, kjo njësi prodhon vetëm një të tretën e pambukut të Ksinjiangut, tha Qendra për Politikën Globale, duke shtuar se “puna e detyruar lidhej me të gjithë pambukun e prodhuar në Ksinjiang”.

 

Rajoni prodhon 85 për qind të pambukut të Kinës dhe 20 për qind të furnizimit global.

 

Ministria e Jashtme e Kinës e hodhi poshtë raportin, duke thënë se të gjitha grupet etnike në Ksinjiang ishin të lira të zgjedhin profesionin e tyre.

 

“Ndihma për njerëzit e të gjitha grupeve etnike për të siguruar punësim të qëndrueshëm është krejtësisht e ndryshme nga puna e detyruar”, tha zëdhënësi i ministrisë, Wang Wenbin.

 

Pekini është përballur me kritika të fuqishme ndërkombëtare për politikat e tij në Ksinjiang, ku Kombet e Bashkuara kanë vlerësuar se të paktën 1 milion ujgurë etnikë dhe pakica të tjera janë arrestuar dhe mbahen në ato që përshkruhen si “qendra kundër-ekstremizmit” në rajon.

 

Kombet e Bashkuara kanë thënë gjithashtu se miliona të tjerë janë dërguar në kampe internimi, megjithëse Pekini këmbëngul se objektet janë “qendra të arsimit profesional” që synojnë të ndihmojnë njerëzit të largohen nga terrorizmi dhe t’i lejojnë ata të riintegrohen në shoqëri.

 

*Në foto: Pjesëtarë të komunitetit ujgur në Ksinjiang të Kinës.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara