Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

“Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të mbështetur multilateralizmin dhe për të kundërshtuar qarqet e vogla, demokracinë e rreme dhe Luftën e re të Ftohtë”, -deklaroi Këshilltari i Shtetit dhe ministri i Jashtëm kinez Wang Yi në takimin me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Romë, njofton “Xinhua”.

 

Wang kujtoi kontaktet intensive midis presidentit kinez Xi Jinping dhe homologut të tij rus Vladimir Putin dhe pjesëmarrjen e tyre në ngjarjet diplomatike të organizuara nga pala tjetër përmes lidhjes video në dy muajt e fundit.

 

Kina është e gatshme të punojë me Rusinë, nën drejtimin e diplomacisë “kokë më kokë”, për të bërë përgatitje të mira për shkëmbimet e nivelit të lartë në fazën tjetër, në mënyrë që të shtyjë për një zhvillim më të madh të marrëdhënieve dypalëshe, tha Wang.

 

Kina vlerëson shumë vërejtjet e presidentit Putin se Kina është partneri më i besueshëm strategjik i koordinimit i Rusisë, tha Wang, duke shtuar se Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të promovuar ndërtimin e një lloji të ri të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe një komuniteti me një të ardhme të përbashkët për njerëzimin.

 

Nga ana e tij, Lavrov tha se ndërveprimet e shpeshta të kohëve të fundit midis dy krerëve të shteteve i kanë shtyrë marrëdhëniet Rusi-Kinë në një nivel të ri historik.

 

“Rusia është e gatshme të punojë me Kinën për të zbatuar në mënyrë aktive konsensuset e arritura nga dy krerët e shteteve, për të bërë përgatitje të mira për takimet mes dy liderëve dhe takime të rregullta mes krerëve të qeverive, në mënyrë që të arrihen më shumë rezultate në bashkëpunim në fusha të ndryshme”, -tha Lavrov.

Palët ranë dakord të koordinojnë më mirë masat anti-Covid, të frenojnë përhapjen ndërkufitare të pandemisë dhe të ofrojnë lehtësi për shkëmbimet e personelit dhe tregtinë mes përpjekjeve të rregullta për të parandaluar dhe kontrolluar sëmundjen.  CRI

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara