Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

 

Forcat e armatosura të Kinës dhe Rusisë filluan stërvitjet e përbashkëta ushtarake në Rajonin Autonom Ningxia Hui në veri të Kinës.

 

Sipas lajmit të agjencisë kineze të lajmeve Xinhua, stërvitja synon të thellojë aftësinë e operacionit të përbashkët kundër terrorizmit midis dy vendeve.

 

Vlen të përmendet se stërvitja përkoi me një periudhë kur Kina është e shqetësuar se dhuna dhe paqëndrueshmëria që përshkallëzohej në Afganistan pasi SHBA-ja filloi të tërhiqej nga Afganistani do të ndikonte në rajonet e saj kufitare.

 

Duke deklaruar se stërvitja synon të sigurojë paqen dhe stabilitetin rajonal dhe ndërkombëtar, zyrtarët ushtarakë kinezë nënvizuan se në periudhën e re është i rëndësishëm zhvillimi i besimit të ndërsjellë, bashkëpunimit dhe koordinimit pragmatik midis vendeve në kuadrin e partneritetit strategjik gjithëpërfshirës Kinë-Rusi.

 

Rajoni Autonome Ujgur Xinjiang në Kinën veriperëndimore ka një korridor të ngushtë kufitar me Afganistanin. (AA)

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara