Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

Kina dhe Rusia përmes një projekt-rezolute po kërkojnë që Këshilli i Sigurimit të lehtësojë sanksionet kundër Koresë së Veriut, me qëllim të përmirësimit të jetesës së popullatës. Projekt-rezoluta bën thirrje për heqjen e sanksioneve për eksportet e ushqimeve të detit dhe tekstilit dhe mbi importet e produkteve të naftës të rafinuar.

 

Detajet e draftit të rezolutës janë raportuar nga AP dhe Reuters.

 

Edhe në vitin 2019 Kina dhe Rusia patën qarkulluar një projektrezolutë të ngjashme mirëpo ajo ishte hedhur poshtë nga vendet perëndimore dhe nuk doli kurrë në votim. Diplomatët që folën në kushte anonimiteti treguan se rezoluta e fundit mbase do të përballet me një kundërshtim të ngjashëm për shkak të shkeljeve të vazhdueshme të sanksioneve të OKB-së nga Koreja e Veriut.

 

Ata thanë se Kina dhe Rusia nuk kanë planifikuar ende ndonjë bisedë mbi draftin. Misioni i Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara tha se administrata e presidentin amerikan, Joe Biden “mbetet e përkushtuar ndaj regjimit të sanksioneve” dhe tha se anëtarët e OKB-së duhet të fokusohen në sanksionet tashmë të vendosura.

 

“Koreja e Veriut nuk ka ndërmarrë asnjë hap për të përmbushur kërkesat e Këshillit të Sigurimit në lidhje me programet e saj të ndaluara bërthamore dhe raketore balistike”, tha një zëdhënës i misionit të OKB-së.

 

Projekt-rezoluta Kinë-Rusi nuk përmend testet e fundit të raketave nga Koreja e Veriut.

 

Koreja e Veriut, e cila ka vuajtur prej kohësh nga pasiguria ushqimore, po përjeton rritje të çmimeve dhe mungesë të ilaçeve dhe furnizimeve të tjera thelbësore. Vendi ka thënë se nuk ka pasur asnjë rast të COVID-19, por ekspertët e kanë vënë në dyshim pretendimin.

 

Ndërkohë në periudhën e fundit ka bërë disa testime të raketave balistike.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara