Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Të shtunën u zhvillua në Muzeun e Incidentit të 18 Shtatorit në qytetin Shenyang në provincën Liaoning të Kinës Verilindore një ceremoni e rënies së kambanës me rastin e 90-vjetorit të sulmit të ushtrisë japoneze, që shkaktoi fillimin e Luftës së Rezistencës të Popullit Kinez kundër Agresionit Japonez, preludi i Luftës së Dytë Botërore.

Më 18 shtator të vitit 1931 trupat japoneze hodhën në erë një pjesë të hekurudhës afër Shenyang-ut nën kontrollin e tyre dhe i akuzuan trupat kineze për sabotim, si pretekst për agresionin e mëvonshëm.

Në ceremoninë përkujtimore në muze morën pjesë rreth 100 veta nga qarqet e ndryshme. Kambana ra 14 herë, si simbol i numrit të viteve të rezistencës së Kinës (1931-1945). Si zakonisht, sirenat u dëgjuan në Shenyang për t’u kujtuar njerëzve këtë histori.

Qyteti Shenyang e përkujtoi këtë incident në mënyra të ndryshme. Zhan Hongge, një koleksionist, zbuloi për herë të parë disa dokumente historike që dëshmojnë luftën agresive të trupave japoneze dhe egërsinë e tyre.

Zhan Hongge i dhuroi muzeut relikte dhe materiale historike që ai i ka mbledhur për 20 vjet, dhe shprehu shpresën se ato mund të pasurojnë historinë e incidentit dhe të ndihmojnë më shumë njerëz të dinë të vërtetën.

Krahas Shenyang-ut, edhe në qytete të tjera në të gjithë Kinën u zhvilluan aktivitete përkujtimore, si rënia e alarmit, vizita në muze etj. CRI

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara