Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

Kina ka pasur rezultate të dukshme në shërimin e pacientëve me COVID-19. 94 % e të prekurve, ose mbi 77 mijë veta, kanë dalë nga spitali. Kështu bëri të ditur znj. Guo Yanhong nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë dhe i Higjienës.

Megjithatë, sipas saj, me përhapjen e shpejtë të virusit në vende të tjera të botës, disa zona të Kinës po përballen me gjithnjë e më shumë presion në trajtimin e të infektuarve të ardhur nga jashtë. Autoritetet shëndetësore kineze po udhëheqin nëntë provinca kufitare të bëjnë përgatitje të plota për të ngritur aftësinë e parandalimit, të kontrollit dhe të mjekimit. Ndërkohë, në këto krahina po dërgohen ekspertë mjekësorë.

 

(Zhang Yan) CRI

22 prill 2020

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara