Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

Kina ka bërë një punë më të mirë se vendet e tjera për të edukuar publikun në lidhje me parandalimin e sëmundjeve, gjë që e ndihmon vendin të kontrollojë në mënyrë efektive pandeminë Covid 19, ka thënë eksperti i lartë kinez i sëmundjeve infektive, Zhong Nanshan.

“Kjo lehtësoi frikën e publikut dhe ndihmoi njerëzit të kuptojnë dhe të ndjekin masat e kontrollit pandemik”, -u citua Zhong nga “South China Morning Post”.

Vërejtjet e Zhong u bënë në një forum mjekësor në internet të organizuar të dielën nga gjiganti kinez i teknologjisë “Tencent”.

Ai tha se në një masë të madhe, fitorja e Kinës në betejën kundër Covid 19 duhet t’u atribuohet përpjekjeve në përhapjen e njohurive mjekësore, citon “Xhinhua” gazetën “South China Morning Post”.

Duke propozuar krijimin e një mekanizmi për bashkëpunim afatgjatë mes ekspertëve mjekësorë në të gjithë botën, Zhong theksoi rëndësinë e zgjerimit të bazës ndërkombëtare të njohurive.  CRI

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara