Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

Në foto: Erdogan në samitin e G20 në Romë

 

 

 

Presidenti turk Erdogan tha të hënën se ai anuloi planin e tij për të marrë pjesë në konferencën e OKB-së për klimën COP26 sepse organizatorët e konferencës nuk plotësuan kërkesat e sigurisë të delegacionit të tij. Momenti vjen në një kohë kur marrëdhëniet midis Turqisë dhe aleatëve të saj kryesorë perëndimorë janë të tensionuara.

 

Erdogan fillimisht ishte planifikuar të shkonte në Skoci pasi mori pjesë në samitin e G20 në Romë dhe pati një takim të shkurtër me presidentin amerikan Biden. Por ai anuloi përkohësisht udhëtimin e tij në Glasgow.

 

Ai u tha gazetarëve në aeroplanin që kthehej në Turqi se organizatorët e Konferencës së Klimës në Glasgow nuk i kishin zgjidhur çështjet e sigurisë së delegacionit të tij.

 

Agjencia e Lajmeve Anadolu e Turqisë citoi Erdoganin të thoshte: “Kur kërkesat tona nuk u plotësuan, ne hoqëm dorë nga plani ynë për të shkuar në Glasgow”.

 

Presidenti turk tha gjithashtu: “Kjo nuk lidhet vetëm me sigurinë tonë, por edhe me reputacionin e vendit tonë”.

 

Burimi: Organizatorët e COP26 kufizojnë madhësinë e delegacionit të Erdoganit

Një raport në faqen e internetit “Syri i Lindjes së Mesme” citoi burime turke të thoshin se organizatorët e COP26 kanë kufizuar madhësinë e delegacionit të Erdoganit. Organizatorët e COP26 nuk iu përgjigjën menjëherë kësaj.

 

Parlamenti turk më në fund miratoi këtë vit marrëveshjen e Parisit për klimën. Erdogan, i cili do të përballet me zgjedhje të reja në dy vitet e ardhshme, ka theksuar shqetësimin e tij për çështjet mjedisore kohët e fundit.

Është gjithashtu në një kohë kur marrëdhëniet e Turqisë me aleatët e saj kryesorë perëndimorë janë të tensionuara dhe përçarjet po shfaqen në shumë aspekte. Erdogan kërcënoi se do të dëbonte 10 ambasadorë perëndimorë në fund të tetorit, sepse ata u bashkuan në apelin e tyre drejtuar autoriteteve turke për të liruar një aktivist të të drejtave të njeriut i cili u burgos. Si rezultat, takimi midis Erdogan dhe Biden pothuajse dështoi.

 

Megjithatë, pasi këto ambasada lëshuan deklarata publike duke përsëritur se nuk do të ndërhynin në punët e brendshme të Turqisë, Erdogan hoqi dorë nga kërcënimet e mësipërme.

 

Një zyrtar i lartë i qeverisë amerikane tha se Biden “i deklaroi qartë (drejt Erdoganit) se ai shpreson të krijojë një marrëdhënie konstruktive me Turqinë dhe të gjejë një mënyrë efektive për t’u marrë me dallimet”.

 

Blerja nga Turqia e sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore dhe mbështetja e Shteteve të Bashkuara për forcat kurde siriane kanë komplikuar më tej marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë. Ankaraja i sheh forcat e armatosura kurde si një kërcënim terrorist. Blerja e sistemeve ruse të armëve e ka bërë më të vështirë bashkëpunimin ushtarak midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, dy anëtarët kryesorë të NATO-s.

 

Gjatë takimit në Romë, Biden i tha Erdoganit se kërkesa e tij për t’i dorëzuar Turqisë një numër të madh avionësh të rinj luftarakë F-16 mund të përballet me rezistencë në Kongresin Amerikan sepse Kongresi shprehu shqetësime për situatën e të drejtave të njeriut në Turqi.

 

Megjithatë, Erdogan u tha gazetarëve të hënën (1 nëntor) se pasi diskutoi porosinë e avionëve luftarakë F-16 me Biden, ai u ndje i lehtësuar. “Ne folëm për dorëzimin e avionëve luftarakë F-16. Nuk mendoj se ata kanë një qëndrim negativ ndaj kësaj”, tha presidenti turk. DW

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara