Tuesday 5 March 2024
Tuesday 5 March 2024

 

Këngëtari i njohur Goran Bregoviç që rrjedh nga një përzierje nacionalitetesh të ish-Jugosllavisë pritet të performojë në Festivalin e Birrës në qytetin e Korçës.

Njoftimi për koncertin e tij zgjoi reagime të shumta si në Shqipëri ashtu dhe në Kosovë.

Personalitete publike e të komunitetit artistik në Prishtinë e kritikuan këtë gjë, por nuk munguan as ata që mendonin ndryshe.

Këngëtarja dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës, Eliza Hoxha thotë se në aspekt komercial pjesëmarrja e Bregoviç është mëse normale, por nuk është e pranueshme në aspektin politik e atë historik.

Nga ana tjetër lajmin për ardhjen e këngëtarit në Korçë nuk e ka pritur mirë as shkrimtari Albatros Rexhaj. Sipas tij prania e Goran Bregoviç është mohim i pranimit të asaj që ka kaluar populli i Kosovës.

Mehmet Behluli, profesor në Akademinë e Arteve tha se të gjitha reagimet që po bëjnë bujë mund të vërtetohen nëpërmjet lundrimit në internet. Sipas tij këngëtari nuk është serb por sarajevas me baba kroat e nënë serbe. Behluli thotë se ai Bregoviç ka qenë korrekt në qëndrimet e tij politike ndaj zhvillimeve në territorin e ish-Jugosllavisë, andaj sipas tij reagimet kanë dhe qëllime politike.

Për shkak të qëndrimeve të ndryshme ndaj çështjeve të caktuara koncerte të mëparshme të Goran Bregoviç janë anuluar. Raste të tilla kanë ndodhur në Poloni e Ukrainë, ku koncertet e tij ishin anuluar sepse kishte shprehur përkrahjen për pushtimin e Krimesë së Ukrainës nga Rusia.

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara