Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Në qytetin e bukur të Korçës as këtë vit nuk mund të mungonte festivali i përvitshëm, që tashmë është kthyer në një traditë për këtë qytet.

 

Festivali “Korça Short Film Festival” këtë vit do të prezantojë për publikun rreth 31 filma të shkurtër, që janë përzgjedhur për këtë edicion.

 

Këtë vit festivali është i ndarë në dy seksione, ku pjesa e parë e filmave do të prezantohen gjatë paraditeve në ambientet e teatrit “A.Z. Çajupi” të qytetit, kurse kategoria tjetër do të shfaqen gjatë pasditeve në ambientet e Muzeut Arkeologjik.

 

Nata e parë u mbajt pikërisht në ambientet e Muzeut Arkeologjik në Korçë.

 

Organizatori i këtij eventi, Gledis Bica është shprehur se “në këtë festival kanë aplikuar rreth 700 produksione nga të cilët, në fund u përzgjodhën për të qenë pjesë vetëm 31 prej tyre. Filmat e përzgjedhur janë kryesisht të zhanerave fiction dhe artistik, ndërsa 4 prej tyre, janë të animuar dhe dokumentarë. Risia e edicionit të këtij viti është që edhe publiku vetë do të ketë mundësinë që të bëjë përzgjedhjen e tij, si filmi më i preferuar nga publiku”.

 

Ditën e djeshme janë shfaqur për publikun në seksionin e parë filmat, “Don’t sleep”, USA; “Clear Sky”, Rusi; “Storgetnya”, Francë; “East West”, Poloni.

 

Ndërsa në seksionin e dytë, “And Then the silence”, Francë; “Sisters”, Slloveni; “So that nothing changes”, Francë; “Shanzai screens”, Francë; “Filipinana”, Filipine. /j.p/r.e/

 

 

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara