Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024
Lutje, solidaritet e afërsi, shprehen nga Patriarku ekumenik i Kostandinopojës, para pandemisë së koronavirusit, që e ka mbërthyer gjithë botën.

R.SH. – Vatikan

 

Patriarku Ekumenik i Kostandinopojës, Bartolomeu I, dërgon sot dy mesazhe: njëri për Papën Françesku dhe tjetri, për presidentin e Republikës Italiane, Sergio Mattarella, ku i shpreh solidaritetin e tij popullit të Italisë, nga më të prekurit prej pandemisë së koronavirusit, që deri më sot, ka shkaktuar më se 4.800 viktima.

 

Në mesazhet e tij, Bartolomeu I “ngre lart frymën e sakrificës dhe të guximit, që po dëshmohet nga i gjithë personeli i shëndetit publik italian, si edhe shpreh mirënjohjen e tij për përpjekjet e jashtëzakonshme, që po bëhen për të ndihmuar gjithë të sëmurët”.

 

Njëkohësisht, Patriarku tregon afërsinë e tij me familjarët e “gjithë vëllezërve, që e kanë humbur betejën kundër këtij virusi të pabesë” e nënvizon se “gjatë Kreshmëve do t’i lutet vazhdimisht Zotit e Shëlbuesit tonë Jezu Krisht, të kujdeset për të sëmurët, t’u japë pushimin e amshuar atyre, që kanë humbur jetën dhe ngushëllimin, të afërmve”.

 

23 mars 2020
Vatican News

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara