Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

Kryedemokrati Lulzim Basha në një videokonferencë për gazetarët nga selia e PD, propozi disa masa për përballimin e emergjencës së koronavirusit.

 

Ai kërkon anulimin e tenderave dhe koncensioneve në mënyrë që të jepet paketë ndihme për kategoritë në nevojë, teksa përshëndeti faktin se Qeveria ka marrë vendim të anulojë çdo prokurim publik.

 

Basha kërkoi transparencë për këtë vendim dhe kthimin e tij në vendim qeverie.

 

Lideri i opozitës e cilësoi si “paketë anemike” të ndihmës, atë të miratuar aktualisht nga qeveria.

 

“Të merren gjithë masat e munguara dhe të prezantohen planet e ndihmës. Planet në letër nuk hahen, nuk pihen”, tha ai.

 

 

https://www.facebook.com/lulzimbasha.al/videos/2602318523346195/

 

Më shumë

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

Shtyhet ngritja e komisionit të reformës zgjedhore

Miratimi i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore është tërhequr nga seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë.   Vendimi ka ardhur pas kërkesës së kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.   Kjo për faktin se palët ende nuk janë dakordësuar për objektin e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. […]

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka prezantuar në Kuvend projektligjin që do të votohet ditën e sotme mbi konventën e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Izraelit.   Sipas saj kjo konventë do të bëjë që çdo shtetas apo biznes që zhvillon […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara