Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

“Aktorë të huaj dhe disa vende të treta, veçanërisht Rusia dhe Kina, janë angazhuar në një operacion ndikimi negativ në fushatë dezinformimi lidhur me koronavirusin në Bashkimin Europian, duke tentuar të minojnë debatin demokratik dhe duke tentuar të përmirësojnë imazhin e tyre për Covid-19”.

Është kjo ajo që thuhet në një komunikatë të Komisionit Europian lidhur me mënyrën se si duhet përballuar dezinformimi ndaj Covid-19, i miratuar ditën e mërkurë nga kolegji i komisarëve.

Në komunikim shpjegoi zv.Presidentja e Komisionit Europian, Vera Jourova në një videokonference nga Brukseli, Belgjika, duke “kërkuar sqarime nga Rusia dhe Kina, pasi kemi elementë dhe prova të mjaftueshme për të bërë këtë deklaratë”.

Ajo shtoi se kryesisht Rusia përdor propagandë për të prishur stabilitetin dhe demokracinë, duke përhapur sistematikisht lajme të rreme, për të shfrytëzuar ankthin e njerëzve, për të dobësuar besimin tek institucionet europiane.

Jourova tha se për të luftuar kundër dezinformimin, duhen mobilizuar të gjitha subjektet e interesuara që nga platformat dixhitale deri tek autoritetet publike.

“Veprimet tona i kanë rrënjët e thella, veçanërisht lidhur me lirinë e shprehjes dhe informimit”, deklaroi ajo.

 

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara