Sunday 21 April 2024
Sunday 21 April 2024

 

Për shkak të kufizimit të vizitorëve në institucionet fetare, kisha në Berlin në Muajin e Shenjtë të Ramazanit hapi dyert për besimtarët myslimanë.

 

“Ne e shohim Ramazanin si një gjë të vlefshme. Ne mendojmë se lutja dhe hapja e vetvetes ndaj njëri-tjetrit dhe ndaj Zotit ndihmon për të forcuar njerëzimin dhe paqen”, tha Monika Matthias, priftëreshë, themeluese e nismës.

 

Si shenjë solidariteti ata menduan se do tëishte një ide e mirë për t’iu dhënë myslimanënve mundësinë që të luten në kishë, është një iniciativë e shkëlqyeshme dhe i falenderojmë ata për këtë“, tha hoxha Mohamed Taha Sabry.

 

Edhe pse institucionet fetare janë lejuar të rihapen maksimumi 50 njerëz lejohen në të njëjtën kohë të falen brenda.

 

Kisha është në gjendje për të akomoduar rreth 100 veta.

 

Ata u ndanë në dy grupe një në gjemanisht dhe tjetri në arabisht. DW

 

20 maj 2020

 

 

https://www.facebook.com/dw.shqip/videos/2561743407370773/

 

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara